Prisijungimas


Atominę elektrinę statyti būtina Spausdinti El. paštas

Lietuva šiuo metu daugiau kaip 60 proc. elektros energijos importuoja iš vienos Rytų kaimynės. Iš viso iš Rusijos importuojame 80 proc. mūsų šaliai reikalingų energijos išteklių. Pagal tarptautinius standartus energetinis saugumas nėra užtikrinamas, jei šalis importuoja 10-15 proc. energijos išteklių. Todėl turime investuoti į savus energetinius pajėgumus.

Paskaičiuota, kad po 5 metų, kai mūsų kaimynės turės uždaryti kai kurias savo elektrines, kurios kūrenamos iškastiniu kuru, susidursime su dideliu elektros energijos gamybinių pajėgumų trūkumu. Mūsų kaimynės tam ruošiasi iš anksto. Pavyzdžiui, Suomija baigia pasistatyti galingą branduolinį reaktorių ir planuoja statyti dar du. Estija, Latvija ir Lenkija yra regioniniai Lietuvos Visagino atominės elektrinės partneriai. Lenkija taip pat ruošiasi atominių elektrinių statybai savo šalyje.

Tarptautinė patirtis rodo, kad norint patikimai apsirūpinti energija, reikia siekti naudojamų išteklių, jų tiekimo bei technologijų įvairovės. Vienas svarbiausių branduolinės energetikos privalumų, lemiančių atominių elektrinių konkurencingumą, yra tai, kad išlaidos kurui sudaro vos 8 proc. elektros savikainos. Iškastinio – 60-80 proc., todėl net menkiausias jo pabrangimas iš karto smarkiai padidina elektros savikainą.

Skaičiuojama, kad Visagino AE gaminama elektros energijos savikaina bus žymiai mažesnė nei kitų Lietuvoje galimų elektros energijos gamybos būdų.

Branduolinį kurą tiekia 15 valstybių visame pasaulyje, branduolinio kuro atsargų yra užtektinai ir konkurencija tarp šio kuro tiekėjų garantuoja stabilias branduolinio kuro kainas.

Skaičiuojama, kad investicijos į Visagino AE statybą sieks iki 5 mlrd. Eurų. Dalis šių investicijų liks Lietuvoje, bus sukurta naujų darbo vietų, verslui atsiras galimybių teikti įvairias paslaugas ir produktus. Elektrinei reikės įvairių specialybių aukštos kvalifikacijos specialistų, kuriuos rengia Lietuvos aukštosios mokyklos.

Kad Lietuvos elektros energijos tinklus sujungtume su Skandinavijos šalių ir Lenkijos tinklais bei sinchronizuotume dažnius, būtina turėti pakankamai stabiliai gaminamos elektros energijos kiekius šalyje. Visagino atominė elektrinė gamintų reikalingą bazinį elektros energijos kiekį šalyje.

Anglimi, dujomis ir kitu iškastiniu kuru kūrenamos elektrinės išmeta didelį kiekį CO2, teršia aplinką, neigiamai veikia klimato kaitą. Nėra ekologiški ir kai kurie atsinaujinantys energijos šaltiniai, pavyzdžiui, biokuras. Gaminat elektros energiją atominėse elektrinėse, į aplinką CO2 neišskiriamas.

Yra toks posakis: „savam krašte pranašu nebūsi“. Kalbant apie energetikos ateitį drįstu teigti, kad Lietuva, nusprendusi statyti atominę elektrinę, klaidos nepadarė. O tiems, kas netiki „savais pranašais“, galiu patarti pabandyti pasirankioti informacijos svetur, nes tai padaryti šiandien lengva „interneto platybėse“.

Yra tokia interneto svetainė www.nei.org, kurioje galima rasti gausybę informacijos, kuri įrodo, kad atominę energetiką dar anksti nurašyti. Tiesa, visa informacija šioje svetainėje pateikiama anglų kalba, tačiau jaunimui tai šiandien jokia problema.

Svetainėje skelbiama, kad atlikus apklausą telefonu 65 procentai pritaria, kad atominė energetika būtų naudojama kaip vienas iš energijos šaltinių, jiems oponuoja 29 procentai.

Taigi, balsuodami referendume pasekime technologijų vystymo srityje toli pažengusios valstybės piliečių pavyzdžiu!

Rimvydas Žiemys, TS-LKD kandidatas Vilkaviškio rinkimų apygardoje Nr.68.

 

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Mes Jūsų pusėje!

Reklaminis skydelis

TS-LKD

Reklaminis skydelis