Prisijungimas


Roko Žilinsko gyvenimo pamokos Spausdinti El. paštas

Kristina Žalnierukynaitė, „Santaka“

Kokios žmogaus savybės lemia jo sėkmę? Ar jos yra išsiugdomos? O laimę? Pasak Vilkaviškyje viešėjusio televizijos žurnalisto, Seimo nario Roko Žilinsko, atsakymų į šiuos klausimus ieško ištisos mokslininkų kartos pasaulio universitetuose, sau leidžiančiuose prabangą stebėjimus ir tyrimus tęsti šimtmetį ar daugiau. Ir mokslininkai jau žino atsakymus, kurie stebina ir glumina paprastumu. R. Žilinsko paskaita „Gyvenimo pamokos“ praeitą savaitę nustebino ne tik Vilkaviškio miesto moksleivius, bet ir gyvenimo patirties turinčius senjorus – Trečiojo amžiaus universiteto studentus. Kaip būti laimingam ir lydimam sėkmės – R. Žilinsko receptas „Santakos“ skaitytojams.

Paprastai. Apie esmę

– Daug metų buvote mėgstamas LNK žinių vedėjas, tačiau, pasukęs į politiką, išgarsėjote atvirumu, ne visiems patinkančiais faktais apie savo gyvenimą. Kas tai: reklama ar nuoširdus noras per savo patirtį padėti kitiems?

– Visada maniau, jog viskas, kas padarė mane stiprų, tuo, kuo esu dabar, visa mano patirtis gali būti naudinga kitiems. Atvirai kalbu apie savo paklydimus, apie 20 metų laikotarpį, kai gėriau. Esu laimingas ir dėkingas Dievui, kad gavau tokį išbandymą ir jį išlaikiau. Dabar tiesiog privalau dalytis savo potyriais. Gyvenimas – eksperimentas, ir nuo to, kokiu keliu mes pasuksime, priklauso, kaip kokybiškai gyvensime. Todėl nevengiu važinėti po Lietuvą skaitydamas paskaitas, kurios gimė iš mano patirties, gyvenimo, aplinkos stebėjimo ir mokslininkų tyrimų studijavimo.

– Daug kalbate apie likimą. Jūsų nuomone – kas tai?

– Likimas – mūsų sprendimų seka. Mūsų kasdiena – tai virtinės sprendimų: didelių ir mažų, svarbių ir, rodos, visai nereikšmingų. O mūsų likimas yra ne kas kita, kaip tų sprendimų padarinys. Kas lemia sėkmę? Laimę? Abi kartu? Mažmožiai. Visiems žinomi, bet vis pamirštami mažučiai dalykai, kuriuos būtina prisiminti ir diegti į savo kasdieną. Tai veikia. Tai įrodyta mokslo ir šimtametės žmonijos patirties.
Nesuvokiantis žmogus linkęs išradinėti Dievo pirštus, Dievo rykštes, kad pateisintų savo nesėkmes, ieško kaltų, bet nekreipia žvilgsnio į save. Mūsų likimas yra ne kas kita, kaip kadaise net nesąmoningai padarytų sprendimų padarinys. Tai – ne juodos katės, einančios mums per kelią, o žmonės, su kuriais mes einame per gyvenimą. Žinant tai galima pradėti keisti savo gyvenimą. Ir padaryti išvadas – niekada nevėlu.
Tai nereiškia, jog mes sugebėsime jį visiškai pakeisti, bet pasistengti galima. O nuolatinės pastangos vieną dieną duoda vaisų.

– Apie tai, kaip tapti laimingam ir lydimam sėkmės, skaitote paskaitas studentams, mokiniams ir apskritai visiems norintiesiems. Tad kokia Roko Žilinsko sėkmės formulė?

– Apie tai galiu kalbėti daug. Žmonės, kuriems sekasi, paprastai negaišta nė minutės. Jie dirba nuolatos. Tai yra tas atvejis, kai darbą parsineši į namus, o namus – į darbą. Dirbi 24 valandas per parą. Ir nežinai, kada tu iš tikrųjų nedirbi, nes darbas nuolat tavyje.
Įrodyta, kad visi didieji žmonės, pakeitę pasaulį, dirbo po 60–65 valandas per savaitę. Ir tai -– mažiausiai po 10 valandų „gryno“ darbo per dieną. Neįskaitant „kavučių“ ir pašnekesių su kolegomis. Štai kas vienija visus didžiuosius žmones.

 

– Kas gi tie genijai?

– Vienas vengrų psichologas pastebėjo, jog visų genijų intelekto koeficientas yra didesnis nei 130. O skirtumas tarp 130 ir 170 yra niekinis. Kai tik intelekto koeficientas peržengia 130 slenkstį, pasiekimai priklauso tik nuo to, kaip daug ir sunkiai yra dirbama.
Itin sėkmingai dirbantys žmonės moka sakyti „ne“. Juos nuo vadinamųjų supersėkmingų žmonių skiria tik tai, kad pastarieji sako „ne“ beveik viskam. Jie yra per daug užsiėmę savais projektais, kad skirtų laiko dar kažkam. Net ir nereikšmingai smulkmenai, nes laimėjimas reikalauja susitelkimo. Tad visiems dirgikliams, kliudantiems susitelkti į savo tikslą, „supersėkmingi“ žmonės sako „ne“. Net ir gailestį keliantiems pagalbos prašymams...
Labai svarbu gerai pažinti save. Išsiaiškinti, kur yra jūsų stiprybės, ir susitelkti į jų stiprinimą, o nesiblaškyti mokantis pašalinių dalykų. Kitaip nepasieksite nieko. Pavyzdžiui, jei esate gera kepėja, neverta mokytis megzti. Būtent kepimas suteiks jums laimę bei pasitenkinimą ir dar uždirbs jums pinigų. Ieškodami sėkmės nebandykite lavinti įgūdžių, kur turite mažai kompetencijos, – verčiau susitelkite į savo stiprybes ir lavinkite jas.

Sėkmė – ne atsitiktinumas

– Sakote, kad sėkmės faktorius – ne atsitiktinumas...

– Tyrinėjant sėkmės lydimus žmones atskleista, ką jie daro teisingai, kad pritrauktų sėkmę. Kai kurie asmenybių tipai yra sėkmingesni, nes jų elgesys pritraukia palankias galimybes. Jie jas kuria būdami pažangesni, atviresni naujoms idėjoms, sekdami paskui į galvą šovusias mintis ir būdami optimistai.
Megzkite tinklus. Tyrimai atskleidė, kad net 60 procentų amerikiečių susirado darbą naudodamiesi pažintimis. Tai JAV vadinama „netvorkingu“. Ir tai vyksta kapitalizmo šalyje, kur pinigai yra viskas. Tačiau ir čia visi žino, kad viršūnės vienas nepasieksi, tam reikalingi ryšiai, pakeleiviai ir bendraminčiai. Žmonės, kurie netikėtai net sau patiems padeda rasti kryptį, padeda atsiskleisti ir suprasti tavo galias.
Laimę ir sėkmę nulemia trys esminiai dalykai: kiek kartų mes nusišypsom nepažįstamajam ar paspaudžiam jam ranką, kiek kartų užmezgame prasmingą pokalbį ir kiek kartų prie to pokalbio sugrįžtame. Pavyzdžiui, jei susitikę po kažkurio laiko jūs prieisite ir sakysite: „Aš galvojau apie mūsų pokalbį ir dabar štai ką noriu pasakyti.“
Iš esmės jūs nepasakysite nieko kito, tik kad žmogus, su kuriuo kalbate, jums yra svarbus. Tuomet jūsų ryšys bus ne tik užmegztas, bet ir sutvirtintas amžiams. Šitaip yra kuriami tinklai, kurie gali padaryti jus sėkmingus.
Užsispyrimas. Pitbulio sąkandis nepaleidžiant savo idėjos. Jūs galite ją daužyti, trupinti į šipulius, rinkti iš naujo, perdėlioti ir transformuoti, tačiau – nepaleisti. Intelektas ir darbas yra labai svarbu, tačiau užsispyrimas – tikriausias kelias į sėkmę.
Nebijoti klysti, nes kiekviena nesėkmė priartina sėkmę. Nė vienas pasaulio genijus neleido laiko tuščiai savęs gailėdamas, plakdamas už nesėkmę, o beatodairiškai ėjo pirmyn išmokęs savo gyvenimo pamoką.

Laimė – pasirinkimas

– O laimė? Ką apie ją galite pasakyti žmonėms?

– Ar sėkmės lydimas žmogus turi būti laimingas – ir atvirkščiai? Nebūtinai. Tačiau neabejotinai svarbiausia būti laimingam. Tuomet ir sėkmė – čia pat. O laimę padeda sukurti visiškai paprastai dalykai: kasdieniai ritualai, mieli žmonės, geras miegas, humoras ir nuolat užsibrėžti nauji tikslai.
Visada reikia skirti laiko sau, kokybiškam poilsiui ir savo artimiesiems. Neišsimiegojęs žmogus negali būti laimingas. O vienišas – juo labiau.
Žmonės yra socialinės būtybės ir jiems reikia būti tarp tokių pat kaip jie, būti svarbiems, įvertintiems, kažką gauti iš kitų ir duoti kitiems.
Visada atsimenu žodžius, kuriuos man yra sakiusi Edita Mildažytė: „Duok negailėdamas, gyvenimas grąžins su kaupu. Jei pagailėsi, jis pats „atkirps“.“ Skamba magiškai, bet tai veikia.
Prisiminkite, kad norėdami būti laimingi turite išeiti į gamtą, mankštintis, būti su artimaisiais, dėkoti, medituoti, gerai išsimiegoti, kelti sau iššūkius, juoktis, liesti žmones ir būti optimistais.
Štai ką pasakė vienas slaugas, daug metų dirbęs senelių namuose ir daugybę senjorų išlydėjęs į amžinybę. Išeidami jie gailėjosi labai paprastų dalykų: kad neleido sau visa širdimi mylėti, neleido sau visa širdimi džiaugtis, per mažai buvo su artimiausiais žmonėmis ir... per daug dirbo!

 

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Mes Jūsų pusėje!

Reklaminis skydelis

TS-LKD

Reklaminis skydelis